Bazylia w liściach, pomidor, oliwki i mozarella….. Hmmm. Bardzo długo zastanawiały się dzieci z naszej grupy, czy to co zrobiły, w ogóle nadaje się do zjedzenia… Sałatka z dodatkiem oliwy z oliwek, cała zielona… i te pomidory. Ojejku! Jak przez to przejść?! A… jednak- wszyscy dali radę, choć wychowawczynię kosztowało to mnóstwo tłumaczeń i zapewnień, że „tak”- naprawdę jest zdrowo.

Cały tydzień poznawaliśmy nową „Piramidę zdrowego żywienia”, a sałatka, którą wykonaliśmy była dopełnieniem edukacji o zdrowym odżywianiu. Dzieciom niełatwo było zrozumieć, jak wielką rolę przypisuje się warzywom i owocom w Piramidzie. Zwykle to, czemu przydzielono w niej niewiele miejsca, stanowi dla większości z nas źródło zadowolenia i poprawia nam humor. Przedszkolakom naprawdę trudno jest pojąć, że pizza, cola i lody dla naszego organizmu znaczą o wiele mniej niż zielona i gorzka brukselka.

Ale…pierwsze koty za płoty, a teraz do roboty! Zupa z zieloną wkładką i surówka z frędzelkami, o których niewiele wiadomo - to nie tragedia i dzieci obiecały nam, że nie będą tego wszystkiego rozbierać na części pierwsze i wyciągać z talerzy… Zobaczymy moi drodzy! Trzymamy was za słowo, a rodziców zapraszam do obejrzenia zdjęć. Wykonaliśmy nie tylko sałatkę. W naszej galerii znajduje się ogromna „Piramida zdrowego żywienia” w całości zrobiona przez wszystkie dzieci z grupy II.

Opracowała: Halina Kłyś