Dnia 11.03 przedszkolacy z wielką radością powitały wyjątkowych gości, strażaków z pobliskiej Ochotniczej Straży Pożarnej .

Spotkanie to odbyło się w ramach realizacji jednego z celów podstawy programowej: wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych. Dzieci w wieku przedszkolnym posiadają niewielką wiedzę na ten temat i nie zawsze radzą sobie w różnych trudnych sytuacjach. Poprzez realizację podjętych działań w naszym przedszkolu, uczymy dzieci samodzielności, umiejętności przewidywania zagrożeń, unikania ich oraz radzenia sobie z nimi.

W trakcie spotkania strażacy zaznajomili dzieci z ciekawostkami związanymi z ich pracą zawodową, przestrzeganiem zakazów, zachowaniem bezpieczeństwa w czasie: pożaru, burzy oraz wypadku, dzieci dowiedziały się w jakich okolicznościach można wzywać straż pożarną, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale również są wzywani do wypadków samochodowych i udzielaniu pomocy ludziom podczas powodzi.

Dzieci z bliska miały możliwość podziwiać wyposażenie, jakim dysponują strażacy podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy. Przedstawiciele straży zaprezentowali naszym wychowankom ubranie specjalne, sprzęt ochrony dróg oddechowych, sprzęt do akcji ratowniczo- gaśniczych. Podopieczni z wielką radością przymierzali ubiór strażaka, hełm, aby poczuć się choć przez chwilę strażakiem. Przedszkolaki dowiedziały się także, do czego służy tzw. sygnalizator bezruchu- dźwiękowe urządzenie ostrzegawcze pozwalające szybko odnaleźć, nawet w gęstym dymie, poszkodowanego strażaka, sprawdziły że ubrania strażaków naprawdę się nie palą i przy usuwaniu gniazd szerszeni chroni ich specjalny kombinezon.

Przedszkolaki wykazały ogromne zainteresowanie spotkaniem, podczas którego nabyły cenną wiedzę. Duża część przedszkolaków, szczególnie chłopcy, postanowili w przyszłości zostać strażakiem.

Spotkanie zakończyło się recytacją wierszyka o strażakach i wręczeniem naszym gościom pamiątkowych laurek.

Wrażenia jakie dostarczyli nam strażacy na długo pozostaną w naszej pamięci.

Z całego serca dziękujemy przedstawicielom straży za przybycie i poświęcenie nam swojego cennego czasu.

Opracowała: Ewa Młyńska

Zdjęcia: Olga Małkiewicz, Ewa Młyńska