W piątkowe przedpołudnie, 18 grudnia grupa V miała przyjemność gościć uczniów klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 w Ozimku wraz z wychowawczynią Panią Dorotą Olearczyk. Wspólnie spędzony czas upłynął na odkrywaniu tradycji najpiękniejszych świąt – Bożego Narodzenia.

Po tańcu integracyjnym i ciepłym przywitaniu, trzecioklasiści zaprosili przedszkolaków do wysłuchania czytanych przez nich opowiadań o zwyczajach związanych z Bożym Narodzeniem w Polsce i innych krajach. Dowiedzieliśmy się, jak wyglądały święta w naszym kraju 100 lat temu, obejrzeliśmy poprzednika choinki – podłaźnik, oraz pierwsze ozdoby choinkowe: orzechy, jabłka, pierniczki. Omówiliśmy wiele innych pięknych zwyczajów, między innymi 12 potraw, których nie może zabraknąć na wigilijnym stole. Zastanawialiśmy się, dlaczego podkładamy sianko pod obrus oraz wspólnie zaśpiewaliśmy pastorałki. Po krótkiej przerwie na przekąskę i napój dzieci przystąpiły do pracy w grupach. Z wielkim zapałem i radością wykonały kolorowe łańcuchy na choinkę, z którymi później dumnie pozowały do zdjęć. Na zakończenie spotkania uczniowie wręczyli własnoręcznie przygotowane ozdoby każdemu starszakowi. Oczywiście złożyliśmy sobie najserdeczniejsze życzenia, nawet mogę Wam zdradzić jedno z nich: dotyczyło ponownego spotkania w nadchodzącym 2016 roku.

Z pewnością wszyscy poczuliśmy świąteczny nastrój! Bardzo dziękujemy naszym Gościom za cudownie spędzony czas. Do zobaczenia!

Opracowała: Olga Małkiewicz