30 listopada w grupie V starszaki wraz z rodzicami uczestniczyli w zabawach i grach andrzejkowych. Na początku spotkania, ustaliliśmy czym jest ta staropolska tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie. Okazało się, że wśród rodziców jest obecny Andrzej, więc wszyscy złożyliśmy mu najserdeczniejsze życzenia. Po przypomnieniu, że dzisiejsze wróżby, to tylko zabawa i należy je traktować z przymrużeniem oka, wróżka- nauczycielka rozpoczęła „wróżenie”.

Ze względu na młody wiek oraz stan cywilny uczestników nieco zmodyfikowaliśmy nasze zabawy. Podczaspierwszej losowaliśmy z żeliwnego kociołka kapsułki ze szczęśliwymi kolorami. Dzieci wykazały się umiejętnością rozróżniania kolorów oraz ich odcieni, podołały także zadaniu podzielenia na sylaby ich nazw. Następnie straszaki zdjęły buciki z prawej nogi i ustawiły je jeden za drugim, lecz nie po to by dowiedzieć się kto pierwszy stanie na ślubnym kobiercu. Wyścig bucików pozwolił wyłonić osobę, która otrzymała czarodziejską moc i wszyscy uczestnicy musieli wykonywać jej polecenia – ćwiczenia gimnastyczne. Jak wiadomo, by cieszyć się długim życiem trzeba dbać o zdrowie, a ruch jest tu doskonałym pomocnikiem! Cykl zabaw kończyło lanie wosku, oczywiście przez dziurkę od klucza. Przedszkolaki i tu wykazały się obszerną wiedzą, tym razem odnośnie życia pszczół. Zapach wosku przypomniał im wycieczkę do pasieki oraz słodki smak miodu. Tym razem na oczach dzieci działy się magiczne rzeczy. Otóż twardy i kruchy wosk pod wpływem „czarów” (kuchenki elektrycznej) zmienił stan skupienia na płynny. Dzięki temu mogliśmy przelać go do silikonowych foremek ze świątecznymi motywami. Po kilkunastu minutach bożonarodzeniowe dekoracje były gotowe.

To było niesamowite, pełne wrażeń spotkanie. W miłej i radosnej atmosferze spędziliśmy poniedziałkowy poranek.

Bardzo dziękuję Rodzicom za zaangażowanie, pomoc i udział w zabawie :)

Opracowała: Olga Małkiewicz

W grupie II dzieci poznały wiele zabaw, które tradycyjnie odbywają się z okazji Andrzejek w naszym regionie. Dowiedziały się również, że to ostatni dzień na potańcówki i huczne imprezy.

Dziewczynki i chłopcy z grupy II poznały imiona sowich przyszłych małżonków i małżonek dzięki wróżbie ze skórki od jabłka. Dzięki pomysłowości uczestników zabawy było nam wszystkim bardzo wesoło.

Przedszkolaki układały pospiesznie swoje kapcie, aby dowiedzieć się, kto najszybciej weźmie ślub. Zwycięzcą okazała się dziewczynka, która przez chwilę dość poważnie zastanowiła się nad wyrokiem losu ;)

Najciekawsze okazało się jednak zgadywanie, w której filiżance ukrył się mały pierścionek. Udało nam się nabrać większość maluchów, ale kilkoro zachwyciło nas swoją spostrzegawczością….

Opracowała:Halina Kłyś