11 czerwca, grupy starszaków z "Jedyneczki" podczas zwiedzania muzeum wzbogaciły swoją wiedzę o zabytkach i historii Ozimka. Naszym przewodnikiem był Pan Marek Musiał, który z pasją opowiadał o zgromadzonych eksponatach.

Wystawa zawiera ich wiele (gromadzone są od lat, a także udostępnione przez osoby prywatne), prezentuje „dorobek” hutniczy obszaru Śląska sięgający XVIII i XIX wieku. Tematem przewodnim ekspozycji są wyroby wytwarzane w ówczesnym przemyśle hutniczym, m.in. w Pruskiej Królewskiej Hucie Malapane, której tradycje podtrzymuje istniejąca po dziś dzień Huta Małapanew w Ozimku. Na uwagę zasługują naczynia codziennego użytku, żeliwne piecyki, wagi, krzyże cmentarne, krucyfiksy, elementy żeliwnych ogrodzeń nagrobków, pięknie zdobione talerze wg. projektu Carla Schinkla, przedmioty gospodarcze i inne.

Po zakończeniu zwiedzania dołożyliśmy swoją cegiełkę do zbiórki na rzecz muzeum. W podziękowaniu otrzymaliśmy piękne pocztówki przedstawiające wiszący żeliwny most łańcuchowy w Ozimku. Będzie doskonalą pamiątką z ciekawego spotkania.

Opracowała: Olga Małkiewicz

Zdjęcia: Olga Małkiewicz i Ewa Młyńska

Galeria
 do góry