Dnia 26 września br. przedszkolaki z grupy IV i V wraz z opiekunami wybrali się  a wycieczkę do lasu i spotkanie z leśniczym. Ciepła, słoneczna pogoda sprzyjała leśnym wędrówkom. Byliśmy ciekawi czy do lasu zawitała już Pani Jesień. Jak się okazało aura nam sprzyjała, a las o tej porze roku jest przepiękny. Jesienne drzewa obfitują w mozaikę najróżniejszych barw i ocieni.

Pan leśniczy- Norbert Król opowiedział nam wiele ciekawostek, jakie kryje las. Ukazał nam fascynujący świat roślin i zwierząt leśnych. Dowiedzieliśmy się m.in. jak rozpoznać gatunki drzew, w jaki sposób dokarmia się zwierzęta leśne zimą, które grzyby są jadalne, dlaczego nie należy niszczyć muchomorów. Znaleźliśmy też ślady leśnych zwierząt.

Przedszkolaki dowiedziały się także dlaczego niektóre drzewa w lesie są wycinane, zobaczyły jak wyglądają rośliny zaatakowane przez szkodniki. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrody zbierały „skarby”, które Pani Jesień zostawiła w lesie. Były to kolorowe liście, szyszki, żołędzie, trochę mchu, kawałki kory. Dzieci nauczyły się prawidłowego zachowania w lesie, by nie ucierpiała leśna przyroda. Zrozumiały znaczenie lasu dla ludzi i zwierząt. Doświadczyły, że las to źródło świeżego powietrza.

Wycieczka do lasu wzbogaciła wiedzę przedszkolaków oraz miała walory zdrowotne. Dzieci spędziły miło czas na świeżym powietrzu w otoczeniu pięknej, relaksującej i malowniczej przyrody leśnej.

Otaczająca przyroda i wspaniałe krajobrazy wzbudziły w dzieciach zachwyt. Możliwość bezpośredniego kontaktu z nią dostarczyła im wielu wspaniałych przeżyć i wzbudziła ogromną radość.

Spotkanie z leśniczym uświadomiło im, że przyrodę należy kochać i szanować jak przyjaciela oraz to, że także one są za nią odpowiedzialne. Pełne wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń oraz z leśnymi pamiątkami wróciliśmy do przedszkola.

Na długo wizyta w lesie pozostanie w naszej pamięci. Będzie co wspominać podczas długich i mroźnych, zimowych dni.

Składamy serdeczne podziękowania panu leśniczemu Norbertowi Król za tak owocne, pełne wrażeń spotkanie i obiecujemy, że na przygodę z leśną przyrodą Przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Nr 1 w Ozimku powrócą jeszcze nie raz.

Opracowała: Irena Kulik-Mateja
Zdjęcia: Sandra Jaksy

Galeria
 do góry