16 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Tolerancja w dzisiejszych czasach jest niezwykle istotna, a jej ideą jest szacunek i akceptacja odmienności kulturowej oraz poszanowanie praw człowieka. Naszych wychowanków pragniemy wychować w duchu powyższych wartości, dlatego przygotowaliśmy dla dzieci zabawy, które pozwoliły zrozumieć im ten trudny temat. Mottem głównym, które towarzyszyło „Jedyneczce” tego dnia było: „Chociaż się różnimy, to bardzo się lubimy”.

W obchodach Dnia Tolerancji uczestniczyły dzieci wszystkich grup, na widowni zasiadło także grono pedagogiczne na czele z Panią Dyrektor oraz pracownicy administracji i obsługi.

Po serdecznym powitaniu wszystkich zgromadzonych, szatnia przedszkola zamieniła się w scenę. Dzieci miały okazję poznać swoje panie nauczycielki z nieco innej strony, ponieważ podziwiały one ich talent aktorski. Jak się okazało, panie odgrywając scenki rodzajowe o tematyce tolerancji, wcieliły się w swe postaci do tego stopnia, że ich gry aktorskiej nie powstydziłby się niejeden reżyser.

Każdą odegraną scenkę podsumowały dzieci, zgodnie stwierdzając, iż nie należy się śmiać, ani dokuczać innym ludziom z powodu ich wyglądu. Po wyciągnięciu wniosków i przedstawieniu właściwej-tolerancyjnej postawy, przedszkolaki dobierając się w pary, zatańczyły do znanej wszystkim piosenki „Czy chudzi, czy grubi”, a następnie wyrecytowały wierszyk nawiązujący do naszego motta.

Pozostając w atmosferze pełnej przyjaźni i akceptacji, przeprowadzono zabawy w rytmach piosenek Majki Jeżowskiej. „Wszystkie dzieci nasze są!” – tak śpiewały przedszkolaki „Jedyneczki”, machając przy tym kolorowymi chustami. Był to piękny akcent integrujący dzieci, który pozwolił uzewnętrznić uczucia drzemiące w każdym z nas. Bogatsi o nową wiedzę i chęć niesienia dobra na co dzień, każda grupa udała się do swojej sali.

My dorośli również pamiętajmy o tym, by traktować innych w sposób, w jaki sami chcielibyśmy być traktowani.

 

Opracowała: Patrycja Lipok

Zdjęcia: Ewa Młyńska

Galeria
 do góry