W dniu 15 maja, obchodzimy Dzień Polskiej Niezapominajki.

Przedszkolaki z najstarszych grup IV i V poznały krótką historię obchodów tego niestandardowego święta.

Akcję zapoczątkował w 2002 redaktor radiowej Jedynki, prowadzący "Ekoradio", Andrzej Zalewski, trochę na przekór Walentynkom.

Święto ma na celu stałe przypominanie o ochronie środowiska i utrzymaniu różnorodności biologicznej Polski oraz zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji.

Nazwa odnosi się bezpośrednio do drobnych płatków kwiatu niezapominajki. Jedna z legend mówi o parze, która spacerowała brzegiem Dunaju. Mężczyzna zobaczył piękne, niebieskie kwiaty, które chciał zerwać dla wybranki. Niestety podszedł zbyt blisko wody, która porwała go z nurtem i zdążył tylko wykrzyczeć do ukochanej „Nie zapomnij mnie”.

Ta skromna roślina ma bogatą historię znaczeń i symboliki:

- prawdziwa i nieprzemijająca miłość,

- pamięć o drugiej osobie podczas długiej rozłąki lub po jej śmierci,

- więź, która trwa po wieczne czasy,

- wierność i lojalność w związku, mimo rozłąki i innych przeszkód,

- pamięć o najszczęśliwszych chwilach z przeszłości,

- rosnące uczucie między dwojgiem ludzi.

Dzieci oglądały niezapominajkę w jej naturalnym środowisku ( w naszym przedszkolnym ogródku), podziwiały jej piękno i skromność obserwując szczegóły przez lupę.

Nasz kącik przyrody również wzbogacił się o kwiaty niezapominajki.

Przez cały dzień przedszkolaki w myśl symboliki roślinki starały się, by dzień ten był inny niż wszystkie. Mówiły sobie miłe rzeczy, komplementy np. lubię się z Tobą bawić, jesteś koleżeński/a, jesteś super sportowcem, super rysujesz, pięknie śpiewasz itp. Na zakończenie wykonały prace plastyczne róznymi technikami a królował w nich kwiat niezapominajki. To był niezpomniany dzień...

Opracowała: Ewa Młyńska

Zdjęcia: Ewa Młyńska, Olga Małkiewicz

Galeria
 do góry