Z życia przedszkola 2019/2020

Zdrowo jem, więcej wiem!

3
3

Zdrowo jem, więcej wiem!

Grupa Ekodzieciaków w piątkowe przedpołudnie rozpoczęła nowy projekt "Zdrowo jem, więcej wiem!" opracowany przez Fundację BOŚ, by promować zdrowy styl odżywiania.

Nasza grupa już dużo wie na temat zdrowego stylu życia, lecz z przyjemnością poszerza swoją wiedzę w tym zakresie. Tego dnia każdy przedszkolak przyniósł owoc. Podczas zajęć podzieliliśmy się na dwie drużyny: Owoców i Warzyw. Rywalizacja była zacięta ale przebiegała w duch fair play. Zaczęliśmy od rysowania jak największej ilości warzy i owoców. Następnie oglądaliśmy zgromadzone okazy i dzieliliśmy na odpowiednie grupy. Następnie rozpoznawaliśmy je za pomocą smaku i dotyku. Punktów przybywało, walka była wyrównana. Na kolejnym etapie podzieliliśmy owoce i warzywa na pięć grup-kolorów (żółto-pomarańczowy, czerwony, zielony, biały i fioletowy). To pomogło nam poznać wartości odżywcze wybranych roślin. Witaminy i minerały są istotnym składnikiem dla funkcjonowania naszego organizmu a owoce i warzywa są ich doskonałym źródłem. Na koniec każdy z Ekodzieciaków zaplanował posiłki na cały dzień z uwzględnieniem jarzyn i owoców z każdej grupy kolorystycznej, by stworzyć zbilansowany jadłospis.

W końcowej klasyfikacji był remis, lecz w tym dniu każdy z nas wygrał coś więcej niż odznakę. Zdobyliśmy wiedzę na temat tego jak dbać o nasze zdrowie - kapitał na całe życie. Doskonałym podsumowaniem zajęć było wykonanie sałatki owocowej. Ekodzieciaki sprawnie posługiwały się nożykami, pamiętały też o higienie. Po kilkunastu minutach delektowały się własnoręcznie przygotowaną sałatką. Pyszną i pełną naturalnych witamin!

Serdeczne podziękowania dla Rodziców za zakup owoców oraz pomoc dzieciom w tygodniowym planowaniu menu owocowo-warzywnym (praca domowa).

Opracowała: Olga Małkiewicz

Zdjęcia: Magdalena Dudkiewicz, Olga Małkiewicz

1245678910111214151617
  • Data aktualizacji: 2020-03-30 17:14
  • |
  • Licznik odwiedzin: 733 739