Miniony tydzień upłynął pod hasłem: „Zwierzęta przyjaciółmi na dobre i na złe dni”. Gościliśmy w naszym przedszkolu przeróżne zwierzęta.

Dzień 16.05.2017r. był „Dniem ze zwierzętami w przedszkolu”. Rodzice wraz ze swoimi dziećmi przyprowadzili domowe zwierzęta do przedszkola. Pupile zostały przydzielone do przygotowanych wcześniej sal: gryzoni, psów, kotów, ptaków… Dzieci spacerowały od sali do sali, oglądając z zainteresowaniem koty, psy, króliki, papugi, rybki, chomiki, ślimaki, a nawet gekony. Dzieci były pod dużym wrażeniem, mogąc bezpośrednio podziwiać i obserwować wygląd i zachowanie zwierząt.

W czwartek 18 maja dzieci po śniadaniu zebrały się w holu przedszkolnym, by przywitać się ze znanym im już psem Lulą i jego opiekunką p. Sylwią z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Opolu. Dla podopiecznych tej organizacji zebraliśmy w akcji charytatywnej dużo karmy i innych artykułów. Pani Sylwia opowiedziała nam o pieskach ze schroniska, o tym, że naszym zwierzakom możemy podarować adresatkę, na której jest napisane imię i nazwisko właściciela oraz numer telefonu, a także podała wiele ważnych rad jak opiekować się zwierzętami. Dzieci karmiły pupila, głaskały, wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia.

Po drugim śniadaniu ugościliśmy panią Anię, która jest weterynarzem w Ozimku. Przedstawiła nam swojego pupila, który wabi się James. Ma piękną, błyszczącą, czarną sierść. Słucha swojej właścicielki i jest bardzo przyjazny dla dzieci. Dzięki uprzejmości pani weterynarz dowiedzieliśmy się na czym polega jej praca. Mogliśmy też zbadać psa, posłuchać bicia serca za pomocą stetoskopu, a także go nakarmić. W ramach podziękowań wręczyliśmy naszym gościom kolorową laurkę.

To nie koniec atrakcji tego dnia… Chwilę po obiedzie wyszliśmy na podwórko, a tam czekały już na nas pieski z Opolskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Aktywnych Psów „APORT”. Pan Dariusz opowiedział i przedstawił nam swoich podopiecznych, a następnie przeszli do pokazu. Dzieciaki były zachwycone i nagradzały gromkimi brawami każdy wyczyn psów.

Jak się okazało w piątek nastąpił kolejny dzień atrakcji. W godzinach popołudniowych do przedszkola przyjechało „dziwne” auto. Dzieci z zaciekawieniem czekały na pojawienie się gości. Po chwili z samochodu wyskoczyły trzy pieski: Karate (9 lat), Nika (3 lata), Large (20 msc). Okazało się, że są to psy poszukiwawczo-ratownicze z OSP Suchy Bór wraz z opiekunami. Strażacy opowiedzieli o ciężkiej pracy psów tropiących, które uczestniczą w akcjach ratunkowych, poszukując ludzi znajdujących się np. pod gruzami lub pod ziemią. Ciekawostką dla dzieci były kamizelki dla psów ze światełkiem i dzwoneczkiem, pozwalające na pracę w nocy i w ciemnościach.

Po uśmiechach i zadowoleniu dzieci łatwo można wywnioskować, że chętnie pomagamy zwierzętom i jesteśmy ich prawdziwymi przyjaciółmi. Do zobaczenia za rok!

 

Opracowała: Kamila Michalczyk
                Ewa Młyńska

Zdjęcia: Kamila Michalczyk
                Olga Małkiewicz

Galeria
 do góry