24 stycznia odbyło się trzecie spotkanie z serii bajkoterapii, które prowadzi Pani Ania Kępkowska z Biblioteki Gminnej. Bajkoterapia to fantastyczna metoda, w której dzieci w przyjaznej atmosferze poznają świat uczuć i obowiązujących norm społecznych. Odnajdują siebie, znajdują potrzebne treści i rozwiązania. Uczą się i próbują. Testują rzeczywistość na bezpiecznym gruncie.

We wtorkowy poranek wraz z Panią Anią przybyła do „Jedyneczki” myszka. Goście opowiedzieli dzieciom przygodę myszki Helusi, która była bardzo nieśmiała. Helusia chciała bawić się z innymi myszkami lecz wstydziła się do nich dołączyć, obawiała się, że zostanie odrzucona lub wyśmiana. Wszystko zmieniło się gdy znalazła magiczną maskę, która mogła zmienić ją w kogo tylko Helusia chciała. „Przebrana” za swoją odważną i śmiałą kuzynkę, dołączyła do bawiącej się grupy myszek. Tak miło mijały jej kolejne dni. Podczas wspólnej wyprawy na zakupy, Helusia zobaczyła swoje odbicie w witrynie i się wystraszyła. Zapomniała założyć maski i wyszła do przyjaciół. Okazało się, że maska była widoczna tylko dla niej, dodawała jej odwagi i pozwalała być sobą. Helusia zrozumiała, że inne myszki lubią ją taką jaka jest. Od tego dnia Helusia z radością i bez obaw bawiła się z kolegami.

Analiza bajki pozwoliła pokazać, że każdy z nas jest inny i wyjątkowy, że warto pokonywać swoje lęki. Dzieci otworzyły się i chętnie podzieliły swoimi przeżyciami związanymi z nieśmiałością oraz wstydem. Wspólnie zastanawialiśmy się, co by się mogło wydarzyć w konkretnych sytuacjach. Odwołując się do doświadczeń dzieci stwierdziliśmy, że za każdym razem gdy pokonana została nieśmiałość później było ciekawie i miło. Na zakończenie bawiliśmy się w "Pokaz mody" i inne zabawy, które skupiały uwagę innych na wybranych osobach.

Ciekawe jaka przygoda czeka nas na kolejnym spotkaniu z Panią Anią…

Opracowała: Olga Małkiewicz

Zdjęcia: Olga Małkiewicz

Galeria
 do góry