Propozycje prac plastyczno-technicznych
Pytając dzieci o smak lata często słyszę hasło LODY. Na ten ciepły czas proponuję prace plastyczno-techniczno o tej właśnie tematyce. Zamieszczam linki do dwóch propozycji. Oto pierwsza, tu druga.
"Witamy lato" to bardzo barwny temat. Pierwsza propozycja, to wykonanie woreczków sensorycznych z kolorowymi farbami. Oto link z instrujkcją. Druga propozycja, to wykonanie "gry" z wykorzystaniem woreczka, farb i żelu pod prysznic, zamieszczam link. Zachęcam, aby dzeici samodzielnie wykonały całą pracę, stworzyły własne inspirowane podesłanymi linkami kreatywne woreczki sensoryczne.
"Mój świat" to krąg, w którym uczymy się tolerancji, poznajemy swoje możliwości oraz prawa i obowiązki. Poniżej załączam kolorowanki związane z tematem. Przypominam o właśiwym chwycie kredki, nożyczek.
"Moja rodzina" to bardzo lubiany przez dzieci temat. Zachęcam do rozmów dotyczących czasów Państwa dzieciństwa, opowiadań czym i jak się kiedyś bawiliście. Poszukajcie aktywności, które łączą i różnią pokolenia. Poniżej załączam propozycje kart do zajęć plastyczno-technicznych.
"Podróże z bajką" to temat, w którym pojawiawia się wiele książek. Proponuję aby wykonać zakładkę do książki. Nie taką zwykłą, lecz jak zbajki. Pomoże nam w tym origami. Oto link do przykładu różowego słonia. Baza jest wspólna, można zmieniać kolory, robić śmieszne buźki i co podopwie nam wyobraźnia.
"Życie w ulu" to bardzo wdzięczny temat do prac plastycznych. Pierwsza propozycja to pszczoła 3D na plastrze miodu. Link z instrukcją ułatwi przygotowanie i wykonanie pracy.
Podczas realizacji tamtu "Jestem Polakiem-Europejczykiem" proponuję wykonanie kotylionu. Zamieszczam link do fimu z instrukcją.
Do tematu kompleksowego "Przedszkolne dni dla klimatu" będą pasowały wszelkie prace wykonane z odpadów lub wiataczek jako symbol energii odnawialnej (przy okazji będzie służył do zabaw oddechowych):
Link do instrukcji wykonania wiatraczka, jeśli nie mamy patyczka może być słomka.
Link do instrukcji wykonania lornetki, można wzbogacić o sznurek by zawiesić na szyi lub ramieniu ;)
Przy wykonywaniu karty 140 proponuję wykonanie planet z plasteliny, można spróbować zrobić cały układ słoneczny łącząc słońce z planetami za pomocą wykałaczek i patyków do szaszłyków.
Pierwszym tematem będą zwiastujące wiosnę BAZIE. Przez moment chciałam zamieścić zdjęcia przykładowych prac, lecz po namyśle uznałam, że tego nie zrobię ;) Ciekawa jestem co wyobraźnia podpowie dzieciom. Prośba tylko o to, aby na wstępie pokazać maluchom gałązkę z baziami, pozwolić jej dotknąć a kto ma lupę może prowadzić obserwację z jej użyciem. Gdy nie ma możliwości oglądania naturlanej gałązki pozostają zdjęcia (załączone w galerii poniżej).
Bazie możemy wykonać z następująch rzeczy:
1. Gałązek, brązowej bibuły, waty, kleju i taśmy.
2. Wykleić ilustrację plasteliną, watą (w załączniku do pobrania na dole).
3. Pokolorować kredkami lub pomalować farbami (można także palcem).
4. Wg pomysłu dziecka.
Drugim tematem będą PISANKI. Polecam wykonanie barwnych jajek w stylu EKO. Poniżej zamieszczam przepisy na naturalne barwniki do jaj.
Pamiętajmy, że kolor skorupki jajka wpływa na ostateczny kolor. Można używać kilku odceni i poźniej porównać efekt.
Cebula – to najpopularniejszy sposób, z którego chętnie korzystały nasze babcie. Wykorzystujemy łuski cebuli - zabarwiają jajka na złoto-brązowy kolor. Jajka wkładamy do zimnej wody z cebulą i gotujemy. Do wywaru można dodać też łyżkę octu, który utwala uzyskany kolor. Możemy wykorzystać także czerwoną cebulę.
Kurkuma, carry – przyprawy te zabarwią jajka na złoty kolor. Na litr wody wsypujemy 3 łyżeczki kurkumy, 2 łyżki soli i 2 łyżki octu. Wcześniej ugotowane jajka wkładamy do wywaru i pozostawiamy tak na około 3 godziny a nawet dłużej.
Buraki – zabarwią jajka na różowo-fioletowy kolor. 2 buraki kroimy w plastry i zalewamy litrem wody z dodatkiem 3 łyżek octu i 2 łyżek soli. Do wywaru wkładamy surowe jajka i gotujemy. Jajka po ugotowaniu mogą "poleżeć" jeszcze w wywarze.
Czerwona kapusta -zabarwi jajka na kolor niebieski lub fioletowy. 1 małą główkę kapusty kroimy i zalewamy wodą, gotujemy około 30 minut. Wywar odcedzamy, dodajemy 3 łyżki octu i 1 łyżkę soli, wkładamy do niego ugotowane jajka – w zależności od tego, jak długo będą „leżakować”, to kolor będzie bardziej intensywny.
Marchew i dynia - zabarwiają jajka ma pomarańczowo. Aby uzyskać tę barw, jajka należy ugotować w wywarze z któregoś z tych warzyw (z dodatkiem łyżki octu) - ścieramy je na tarce, gotujemy razem z jajkami.
Szpinak - zabarwi jajka na zielono. Ze świeżego, posiekanego szpinaku gotujemy wywar - dodajemy też 2 łyżki octu. Później wkładamy do niego ugotowane już jajka, które pozostają w wywarze aż nabiorą odpowiedniego koloru.
Na koniec jajka warto natrzeć odrobiną oleju, będą wtedy pięknie błyszczały!
W załączniku jest plik, który zawiera pisanki do wyklejenia plasteliną, malowania lub kolorowania.