„Czystość to zdrowie” – higiena osobista ze szczególnym uwzględnieniem technik prawidłowego mycia rąk w Jedyneczce

Wesołe Nutki realizowały już ostatni temat z programu „Zarazkom się nie damy, bo o siebie dbamy” z inicjatywy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Opolu. Tym razem zajęliśmy się tematyką związaną z poznaniem podstawowych zasad higieny, oraz skuteczną i prawidłową kolejnością mycia rąk. Dzieci dowiedziały się w oparciu o historyjki obrazkowe wiersze i zagadki, że należy dokładnie myć ręce, dłonie, kciuki i paluszki nie tylko przed posiłkami, ale również po wyjściu z toalety, po zabawie ze zwierzętami, po powrocie z placu zabaw, bądź ze sklepu itp. Dzieci wymieniały przedmioty niezbędne do przestrzegania na co dzień higieny osobistej, dopasowywały ilustracje przyborów toaletowych do napisów globalnych: m.in. mydło, woda, ręcznik, grzebień, kubek, pasta i szczoteczka do zębów, gąbka itp. Dzieci bawiły się w różne zabawy ruchowe – była zabawa z kubkiem z wodą, zabawa naśladowcza utrwalająca części ciała, „czarodziejski worek” zabawa podczas której dzieci opisywały i nazywały dotykanych przyborów toaletowych, określając przydatność wylosowanego przedmiotu, a także tańczyły przy piosence „Mydło wszystko umyje” zespołu Fasolki. Na koniec zajęć dzieci wykonały piękną pracę plastyczną na temat .Zajęcie miało na celu utrwalenie u dzieci nawyków w zakresie higieny osobistej, oraz upowszechnianie świadomości dzieci na temat zagrożeń wynikających z braku nawyków higienicznych, które mogą doprowadzić do szerzenia się chorób przenoszonych drogą brudnych rąk.

Irena Kulik – Mateja