W czwartkowe przedpołudnie, 20 kwietnia odbyło się kolejne spotkanie z bajką terapeutyczną. Tym razem bohaterowie opowieści podpowiedzieli przedszkolakom jak można radzić sobie ze smutkiem. Bałwanek Sopelek gromadził swój żal tak długo, że z małej kuleczki urósł on do wielkości góry lodowej. Owa góra zburzyła dom Sopelka. Smutny bałwanek postanowił więc wyruszyć w podróż, by poszukać pomocy. Gdy spotkał innego bałwanka, opowiedział mu o swoich strapieniach, tym co go martwi okazało się, że jego smutek ponownie wrócił do rozmiarów małej śniegowej kuleczki. Dzieci dowiedziały się, że doskonały lekiem na smutki jest zwyczajna rozmowa z kimś bliskim, z kimś komu ufamy. Po wysłuchanej bajce rozmawialiśmy o tym jak ważne jest by mieć w życiu przyjaciół, jak należy dbać o te relacje. Spotkanie zakończyliśmy zabawą „Ciepłe i puchate” – przekazywaliśmy sobie niewidzialną kuleczkę, która symbolizowała codzienny uśmiech, radość, akceptację.

Kochani Rodzice, to było już V i ostatnie spotkanie w tym roku z bajkoterapeutką Panią Anią Kępkowską, która pracuje w Bibliotece Gminnej w Ozimku. We wcześniejszych artykułach pisałam o walorach bajkoterapii, o tym jak w prosty i zrozumiały sposób tłumaczy dzieciom tak trudne zagadnienia jakimi są emocje. Zachęcam Was do odwiedzenia Biblioteki Gminnej i czerpania z jej bogatego księgozbioru oraz pomocy pań bibliotekarek. Znajdziecie tam bajki dla dzieci w różnym wieku i poruszające rozmaite problemy. Bardzo często typowe książki do bajkoterapii mają wskazówki, dla Was rodziców jak rozmawiać z dzieckiem, by pomóc mu zrozumieć świat uczuć. Warto korzystać z mądrych, pięknych i kolorowych książek.

Raz jeszcze dziękuję Pani Ani Kępkowskiej za wspaniały cykl bajkoterapii, za cierpliwość i poświęcony czas. Mam nadzieję, że wykonana i podarowana przez dzieci z grupy V zakładka będzie zaznaczać strony w niejednej książce oraz umilać czas.

Opracowała: Olga Małkiewicz

Zdjęcia: Olga Małkiewicz

Galeria
 do góry