16 września przedszkolaki z grup I, III, IV i V niecierpliwie wypatrywały autokarów przez okna budynku. Podekscytowane czekały na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego GIPROL w Staniszczach Małych.

Słonko od rana zachęcało do przebywania na powietrzu, więc gdy dotarliśmy na miejsce szybciutko opuściliśmy autobusy i rozglądaliśmy się po okolicy podziwiając piękne widoki. Panie prowadzące warsztaty podzieliły nas na grupy i rozpoczęliśmy naszą przygodę w Gospodarstwie Innego Wymiaru – parku rolniczym.

Przedzierając się przez labirynt kukurydzy próbowaliśmy zliczyć złociste kolby i oczywiście nie zabłądzić! Po wyjściu każde dziecko wybrało sobie kolbę i zrobiło z niej… zabawkę – zupełnie tak, jak kiedyś nasi pradziadkowie.

Jedną z atrakcji było dojenie sztucznej krowy, przy tej okazji przedszkolaki utrwaliły sobie zasady opieki nad zwierzętami hodowlanymi i poznały produkty, które powstają z mleka.

Kolejnym punktem programu było wypiekanie ciasteczek ekologicznych – takich jak robiły nasze babcie, bez polepszaczy. Wymieszaliśmy składniki (proporcje na oko): mąkę, masło, jajka, miód i mleko. Z porządnie wyrobionego a następnie rozwałkowanego ciasta przedszkolaki wykrawały foremkami ciastka. W całej izbie unosił się smakowity zapach aż ślinka nam ciekła!

Mieliśmy przerwę na posiłek, lecz nim do niego przystąpiliśmy musieliśmy go sobie wykopać! Tak, każdy smyk wykopał ziemniaka i owinęliśmy go folią, by następnie Pani mogła zasypać go w gorącym popiele. Kiełbaski z ogniska były równie smakowite.

Poszczególne warsztaty oddzielały swobodne zabawy w ogrodzie gospodarstwa. Mileśmy do dyspozycji: huśtawki, drewniane domki, zjeżdżalnie, dmuchane zamki, trampoliny oraz autka. Szaleństwom nie było końca.

W powrotnej drodze w autokarze panowała regeneracyjna cisza, zadowolone i troszkę zmęczone przygodami przedszkolaki odpoczywały, by po powrocie dalej aktywnie korzystać z pięknego, piątkowego popołudnia.

Opracowała: Olga Małkiewicz

Zdjęcia: Tomasz Zyndul

Galeria
 do góry